Qualifiers wrapped up, all the invites have been sent out and the roster is set for CrossFit Strength in Depth event, the fifth sanctioned event to take place for the 2019 season.

After three workouts, and four scored events in total, the top 30 men, 30 women, and 30 teams from the Qualifier have been invited to compete in the Strength In Depth Final in the Elite Division for a spot at the 2019 Reebok CrossFit Games.

The final takes place February 23 – 24, 2019 at the ExCel London exhibition and convention center in London, England.

In addition to the qualifying athletes, 20 invitational spots, 10 men and 10 women, will be granted to a combination of Games and Regional level athletes to round out the Elite Division field for the individuals.

The Roster

Here are the top 30 men, 30 women and 30 teams who will be competing in the Elite division. We will update the roster as special invites are sent out and accepted.

Men

  1. James Mclaughlan
  2. Antony Monks
  3. Drew Wayman
  4. Jonah Jones
  5. Zack George
  6. Jordan Hayward
  7. Mitchell Adams
  8. Norman Woodring
  9. Milosz Staworzynski
  10. Austin Bolen
  11. Filip Yang Fisker
  12. Evan Morris
  13. Kristof Horvath**
  14. Lucas Parker*
  15. David Shorunke
  16. Andrea Ferrero
  17. James Tapp
  18. Evander Harewood
  19. Owen Bernstein
  20. Tom Wilson
  21. Joshua ‘Juan’ Al-Chamaa
  22. Max Olivestrand
  23. Erwin Ter Avest
  24. Stefano Di Francesco
  25. Owen Roberts
  26. Erik Toth
  27. Murtaza Nadeem
  28. Fabian Beneito Selles
  29. Damian Martinez Satorres
  30. Riccardo Romano
  31. Lukas Högberg***
  32. Elliot Simmonds***
  33. Willy Georges***

Women

  1. Dani Speegle
  2. Courtney Walker
  3. Jayne Eadie
  4. Tayla Howe
  5. Laura Faulkner
  6. Aneta Tucker
  7. Jo Mcgurk
  8. Casey Dolan
  9. Emma Tall
  10. Sam Ventrice
  11. Carys Webster
  12. Paula Zikowsky
  13. Candace Rubenstein
  14. Elena Carratala Sanahuja
  15. Jane Bjorn
  16. Sapphire Goddard
  17. Manon Saint-Maxent
  18. Ella Wilkinson
  19. Maddy Harris
  20. Emma Pilkington
  21. Hannah Pruitt
  22. Kaitlynne Rahner
  23. Frida Agerholm Moller
  24. Jenna Herron
  25. Agata Herbert
  26. Johanna Nilsson
  27. Suzanne Birchall
  28. Caragh Milligan
  29. Valentina Facchini
  30. Jenny Swallow
  31. Jamie Greene***
  32. Emma McQuaid***
  33. Thuri Helgadottir***

Teams

  1. Central Beasts
  2. Team JST Compete -Black
  3. The Athlete Program
  4. Maxpuls Spartans
  5. CrossFit Yas
  6. Nasty Lifestyle
  7. Motion
  8. Team Rx Performance
  9. CrossFit Oslo Wolfpack
  10. Team Nordvest
  11. Team Nordvest Pink
  12. Nordic Notorious
  13. Happy Hearts
  14. High BMI
  15. Tyneside Titans
  16. CrossFit Beserk
  17. Team JST Compete Orange
  18. Team JST Compete Purple
  19. CrossFit Faction
  20. CrossFit Caen
  21. Team Franktulen
  22. Team Atletverkstan
  23. 21-15-9 CFDNT Team
  24. Dragon Athletic
  25. The Athlete Program***
  26. CF Nottingham
  27. Team Metal Co.
  28. CrossFit Leeds
  29. Team Tyneside (and Rob)
  30. The Bears Project

* CrossFit Games Individual Athlete
** Laura Horvath’s brother
*** Denotes special invite to bypass the qualifier.

By Tommy Marquez from Morning Chalk Up

One comment

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.